Kai Donaldas Trumpas grįžta į valdžią, jo vizija vėl formuoja Amerikos politinį peizažą – šį kartą per „Vieno gražaus didžiulio įstatymo aktą“. Nors šis pavadinimas skamba pompastiškai, jo turinys kelia rimtą nerimą daugeliui amerikiečių. Tai ne šiaip dar viena mokesčių reforma – tai platus socialinės apsaugos, sveikatos priežiūros ir švietimo sistemos perbraižymas, kuris paveiks kiekvieną, nepriklausomai nuo to, ar jis balsavo už Trumpą.
Socialinės garantijos – mažiau paramos silpniausiems
Milijonai amerikiečių, gaunančių „Medicaid“ paramą, netrukus susidurs su naujomis sąlygomis: dirbti, savanoriauti ar mokytis bent 80 valandų per mėnesį. To nepadarę neteks teisės į sveikatos draudimą. Be to, jų pajamų tikrinimas taps dažnesnis, o paslaugos – brangesnės. Pagal Kongreso biudžeto biuro duomenis, iki 2034 m. draudimo neteks beveik 12 mln. žmonių.
Papildomai, parama maistui – SNAP (anksčiau vadinta „food stamps“) – taip pat bus sunkiau pasiekiama. Nauji darbo reikalavimai taikomi net 64 metų sulaukusiems žmonėms, tėvams, veteranams ir net benamiams. Valstijos turės prisidėti prie išlaidų, o tai gali reikšti paramos mažinimą ar visišką pasitraukimą iš programos.
Sveikatos apsauga ir švietimas: mažiau prieinamumo
„Obamacare“ naudotojai susidurs su sudėtingesne registracija, panaikinama automatinė draudimo pratęsimo galimybė. Milijonai neteks subsidijų. Tuo tarpu ligoninės, ypač kaimo vietovėse, gali būti priverstos mažinti paslaugas ar net užsidaryti dėl sumažėjusio „Medicaid“ finansavimo.
Studentams ir jų tėvams bus įvestos griežtesnės paskolų ribos, sumažintos atidėjimo ir atleidimo nuo paskolų galimybės. Iš esmės nutraukiama kryptis į palankesnį aukštojo mokslo finansavimą.
Kas laimi? Turtingiausieji
Įstatymas numato nuolatinį 2017 m. Trumpo mokesčių reformų pratęsimą. Nors dauguma mokesčių mokėtojų pastebės nedidelius pokyčius, turtingiausi – ypač tie, kurie uždirba virš 217 tūkst. dolerių – gaus didžiausią naudą. Jie sulauks vidutinio 12 500 dolerių mokesčių sumažinimo, kai tuo metu žemiausios pajamų grupės – vos 150 dolerių.
Privačios kolegijos su milžiniškais fondais, tokios kaip Harvardas ar Stenfordas, turės mokėti didesnį – net 8 % – mokesčių tarifą nuo savo fondų pajamų. Tai bene vienintelis atvejis, kai pasiturintieji pajunta nepalankų pokytį.
Vidurinė klasė: tarp naudos ir nuostolių
Vidutines pajamas turintys namų ūkiai gali tikėtis vidutinio 1 800 dolerių mokesčių sumažinimo. Tėvai džiaugsis didesniu – 2 200 dolerių už vaiką – vaiko mokesčių kreditu. Be to, kiekvienam kūdikiui gimusiam 2025–2028 m. bus skiriama 1 000 dolerių investicija į „Trump sąskaitą“, kur tėvai galės pridėti iki 5 000 dolerių kasmet.
Tačiau yra ir minusų: kai kuriems tėvams teks dirbti, kad jų šeima neprarastų paramos. O tėvai, gaunantys patarimų ar viršvalandžių atlyginimą, turės laikiną galimybę juos atskaityti iš apmokestinamų pajamų.
Nugalėtojai ir pralaimėtojai
Iš pirmo žvilgsnio įstatymas siūlo finansinę paramą daugeliui – bet tik dalinę ir dažnai laikiną. Elektromobilių pirkėjai praras turėtą 7 500 dolerių kreditą jau šių metų rugsėjį. Saulės ir vėjo energijos projektai neteks paskatų po 2027-ųjų. Imigrantai bus atskirti nuo daugelio valstybės teikiamų paslaugų – nuo Medicaid iki mokesčių subsidijų.
Daugumai amerikiečių visgi skaudžiausiai atsilieps drastiškai sumažinta socialinė apsauga, augančios palūkanos dėl padidėjusios valstybės skolos (numatytas 3,3 trilijono dolerių deficitas per dešimtmetį), ir netiesioginiai padariniai tokie kaip brangesnės paskolos bei sumažėjusi prieiga prie sveikatos paslaugų.
Kas lieka už ribos?
Elonas Muskas – garsiausias šio įstatymo kritikas – vadina jį „politinėmis laidotuvėmis“. Jam nerimą kelia ne tik didžiulės išlaidos ir parama pasenusioms industrijoms, bet ir netikėtas elektromobilių paramos nutraukimas. Milijonieriai, kurie anksčiau galėjo naudotis nedarbo pašalpomis, šios privilegijos neteks – simboliškas, bet reikšmingas sprendimas.
O tuo metu Trumpas galiausiai gauna finansavimą savo sienos statyboms: net 46,5 milijardo dolerių sienai ir dar 45 milijardai imigrantų sulaikymo infrastruktūrai.
Nuotraukos asociatyvinės © Unsplash.