Naujo įrenginio blizgesys ir pažadas būti „pažangiausiu“ traukia daugelį. Tačiau vis daugiau žmonių ima kelti klausimą: ar tikrai kiekvieną kartą reikia rinktis visiškai naują telefoną? Technologijų pasaulyje ima įsivyrauti nauja tendencija – tvari vartojimo kultūra, kurioje svarbu ne tik galingumas ar dizainas, bet ir aplinkosaugos aspektas.
Senas gali būti protingesnis pasirinkimas
Dažnas vartotojas vis dar rizikuoja pirkdamas naudotus telefonus iš privačių asmenų įvairiuose portaluose, tačiau tai nėra vienintelė galimybė. Rinkoje vis labiau įsitvirtina atnaujinti telefonai, kurie išlaiko naujo įrenginio kokybę, bet kainuoja mažiau ir yra draugiškesni aplinkai.
„Telia“ tvarumo vadovė Aurelija Žėkienė pastebi, kad tvarių sprendimų pasiūla sparčiai plečiasi, o kartu keičiasi ir pirkėjų požiūris. Vis daugiau klientų įvertina galimybę pasitikrinti seno telefono vertę internetu, jį grąžinti ir gauti nuolaidą naujam arba įsigyti atnaujintą įrenginį su dviejų metų garantija – taip pat, kaip perkant visiškai naują telefoną.
Rinka auga, sąmoningumas didėja
Pasaulinės rinkos tyrimų agentūros „Counterpoint Research“ ir „IDC“ prognozuoja, kad atnaujintų telefonų rinka iki 2027 metų išaugs iki beveik 100 mlrd. JAV dolerių vertės. Metinis šio segmento augimas siekia apie 10 proc., o tai aiškiai rodo, jog vartotojai vis dažniau pasitiki tokiais sprendimais.
Svarbu ir tai, kad atnaujintų įrenginių pirkimą lemia ne tik finansiniai motyvai – pasak „Kearney“ 2025 m. duomenų, net 80 proc. vartotojų svarsto galimybę kada nors įsigyti atnaujintą įrenginį, o trečdalis jų nurodo, kad tai daro dėl moralinių įsitikinimų – noro prisidėti prie aplinkosaugos.
Lietuvoje – lėčiau, bet stabiliai
Nors Vakarų Europos šalyse, pavyzdžiui, Norvegijoje, atnaujintų įrenginių naudojimas jau tapo norma, Lietuvoje šis pokytis vyksta palaipsniui. Visgi, kaip teigia A. Žėkienė, pokytis – akivaizdus. Vis daugiau žmonių ima suprasti, kad technologijų pažanga ne visada reiškia būtinybę keisti įrenginį kasmet. Nauji modeliai dažnai siūlo tik nežymius patobulinimus, o ne esminius funkcinius skirtumus.
Ilgaamžiškumas – svarbiausias kriterijus
Tvarumas tampa svarbiausiu kriterijumi ne tik klientų akyse, bet ir pačios įmonės veikloje. 2024 m. net 96 proc. „Telia Lietuva“ atliekų buvo perdirbtos arba panaudotos pakartotinai, o 29 proc. klientų galinės įrangos, pavyzdžiui, maršrutizatorių, buvo atnaujinta ir pritaikyta naujam naudojimui.
Tokie sprendimai ne tik taupo gamtos išteklius, bet ir stiprina žiedinę ekonomiką Lietuvoje, kai daiktai tarnauja ilgiau ir yra naudojami kelis kartus, o ne tampa atliekomis vos po poros metų.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.