Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas trečiadienio vakarą paskelbė, kad Susisiekimo sekretorius Sean Duffy laikinai perims Nacionalinės aeronautikos ir kosmoso administracijos (NASA) vadovo pareigas. Šis sprendimas buvo viešai paskelbtas prezidento socialinėje platformoje „Truth Social“, kurioje Trump gyrė Duffy pasiekimus ir pareiškė, kad jis „bus fantastiškas vis svarbesnės kosmoso agentūros vadovas“.
„Sean puikiai tvarkosi su mūsų šalies transporto reikalais – nuo pažangių oro eismo kontrolės sistemų iki efektyvių ir gražių kelių bei tiltų. Jis puikiai tiks ir NASA, net jei tik trumpam“, – rašė prezidentas.
Naujasis vadovas: „Laikas perimti kosmosą“
Vos po paskyrimo, Duffy savo paskyroje „X“ platformoje lakoniškai ir optimistiškai sureagavo: „Didelė garbė priimti šią misiją. Laikas perimti kosmosą. Pirmyn!“ Pranešimą jis papildė raketos ir kitomis emocijomis išreikštomis piktogramomis.
Kol kas neaišku, kiek laiko Duffy eis NASA vadovo pareigas. Nei Transporto departamentas (DOT), nei NASA, nei Baltieji rūmai kol kas nepateikė oficialių komentarų dėl laikinojo paskyrimo trukmės ar tolimesnių planų.
Isaacman pasitraukimas ir politinis fonas
Duffy laikinai pakeis buvusią laikinąją vadovę Janet Petro, kol administracija ieškos nuolatinio NASA vadovo po Jared Isaacman pašalinimo. Isaacman – milijardierius, bendrovės „Shift4“ vadovas ir komercinis astronautas – turėjo būti paskirtas vadovu, tačiau jo kandidatūra buvo atšaukta vos kelios dienos prieš balsavimą Senate.
Šis sprendimas sutapo su tuo, kad Elon Musk – ilgalaikis Isaacman partneris per „SpaceX“ – neteko palankumo Trumpo administracijoje. Prezidentas tuo metu pareiškė, kad paskirs „kitą kandidatą, kuris bus misijos atžvilgiu tinkamas ir prioritetą teiks Amerikai kosmose“.
Dvigubi iššūkiai: nuo kelių iki Mėnulio
Duffy, jau einantis vienas iš svarbiausių federalinių postų, susidurs su reikšmingais iššūkiais. NASA misijos tikslas – iki 2027 m. vidurio sugrąžinti astronautus į Mėnulį ir pasiruošti žmonių siuntimui į Marsą. Tačiau pagal naujausią Baltųjų rūmų biudžeto pasiūlymą NASA turės veikti su mažiausiu finansavimu ir darbuotojų skaičiumi nuo 1960-ųjų pradžios.
Šios aplinkybės reiškia, kad naujasis laikinasis vadovas turės ne tik greitai įsigilinti į agentūros vidinius procesus, bet ir laviruoti tarp techninių, politinių ir strateginių kosmoso tyrimų prioritetų.
Politinės rizikos ir agentūros stabilumo klausimai
Ekspertai jau išreiškė susirūpinimą dėl tokios netikėtos ir laikinos lyderystės NASA vadovybėje. Kosmoso agentūrai, kuri remiasi ilgalaikėmis misijomis, moksliniu planavimu ir tarptautiniu bendradarbiavimu, būtina vadovybė, užtikrinanti nuoseklumą. Kritikai taip pat pastebi, kad dvigubos pareigos – Susisiekimo sekretoriaus ir laikinojo NASA vadovo – gali išsklaidyti Duffy dėmesį nuo abiejų sričių strateginių tikslų.
Tuo tarpu kai kurie Trumpo administracijos šalininkai laiko šį žingsnį pragmatišku ir simbolišku – esą Duffy energija ir administraciniai gebėjimai galėtų padėti NASA išlaikyti judėjimą pirmyn net ir sudėtingomis biudžetinėmis sąlygomis. Visgi aišku viena – laikinasis vadovas perims NASA tuo metu, kai agentūra stovi ant naujo erdvėlaivio kartos slenksčio.
Nuotraukos asociatyvinės © Unsplash.