Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis viešėdamas Romoje pranešė apie naują Rusijos taktinį planą – masines dronų atakas, siekiančias iki 1 000 bepiločių per dieną. Tai būtų precedento neturintis karo veiksmas, skirtas išsekinti Ukrainos oro gynybos sistemas ir sukelti kuo daugiau žalos miestams bei civiliams. Pasak prezidento, priešas tikisi, kad tokio masto puolimas bus nebeatremiamas. Bet klysta.
Zelenskis patvirtino, kad Ukraina tam jau pasiruošusi. „Mes juos visus perimsime. Turime sprendimų – tai interceptoriniai dronai“, – kalbėjo jis spaudos konferencijoje. Tai reiškia, kad nepaisant planuojamo spaudimo, Ukraina nesiruošia stovėti nuošalyje ir laukti smūgio – ji pati aktyviai ruošia atsaką.
Ukrainos ginklai prieš bepiločių grėsmę
Prezidentas atskleidė, kad šiuo metu net keturios Ukrainos technologijų įmonės ir viena JAV–Ukrainos bendra kompanija gamina dronus, galinčius neutralizuoti „Shahed“ tipo bepiločius orlaivius. Šie dronai – tai Irane pagaminti sprogstamieji įrenginiai, kuriuos Rusija nuolat naudoja atakoms prieš Ukrainos miestus. Tačiau dabar prieš juos vystomos tikslios, greitos ir efektyvios atsakomųjų veiksmų priemonės.
„Mes kaip valstybė radome sprendimą“, – sakė Zelenskis. Vienintelis likęs iššūkis – gamybos masto išplėtimas. Būtent tam reikalingas vakarietiškas finansavimas ir palaikymas. Jei partneriai atsižvelgs į pateiktą informaciją ir veiksmus atliks greitai, Ukraina gebės ne tik apsiginti, bet ir perimti iniciatyvą.
Atakos jau vyksta – laukti nėra kada
Įspėjimas apie 1 000 dronų kasdien buvo paskelbtas po to, kai naktį iš liepos 9-osios į 10-ąją Rusija paleido 18 raketų ir apie 400 dronų į Ukrainą. Daugiausia smūgių patyrė Kijivas ir jo apylinkės. Šie skaičiai rodo, kad dronų karo fazė jau įsibėgėja – tai ne hipotezė, o realybė.
Tačiau Ukraina šiandien – ne ta pati šalis, kurią pasaulis matė karo pradžioje. Ji ne tik atlaikė smūgius, bet ir išmoko pati kurti atsaką. Ukrainiečių technologai ir kariškiai, remiami sąjungininkų, geba reaguoti greitai ir lankščiai, o būtent to reikalauja šiuolaikinio karo realijos.
Ar Vakarai atlaikys atsakomybės testą?
Zelenskio žinutė iš Romos buvo aiški – Ukraina pasirengusi apsiginti, tačiau jai reikalingas konkretus partnerių palaikymas. Ne dar vienas pažadas, o lėšos, kurios leistų greitai plėsti gynybinės technologijos gamybą. Technologijos jau egzistuoja, jų veiksmingumas įrodytas, belieka žengti paskutinį žingsnį – veikti.
Kremlius tikisi, kad 1 000 dronų bus lemiamas argumentas šiame kare. Tačiau, jei Ukraina laiku sulauks paramos, tai gali tapti ne Maskvos triumfu, o jos pačios strateginio mąstymo žlugimu. Nes, kaip rodo praktika, ukrainiečiai moka ne tik gintis, bet ir keisti karo taisykles.