Kai dešimtmečius trunkanti Vladimiro Putino autoritarinė laikysena susiduria su vis stiprėjančiu Ukrainos pasipriešinimu, pasaulis stebi, ar gali pasikeisti pati didžiausia politinė konstanta – Donaldo Trumpo santykis su Kremliaus šeimininku. Pastarosiomis dienomis įvykiai paaštrėjo: Trumpo administracija pranešė, kad į Ukrainą bus siunčiama „sudėtinga“ ginkluotė, įskaitant Patriot priešlėktuvinės gynybos sistemas, o pats prezidentas prabilo apie „problemą“, kurią kelia Putino elgesys. Tai žodžiai, kurių ilgą laiką iš jo negirdėjome.
Naktis, kai viskas pasikeitė
„Jis gražiai kalba, o vakare visus bombarduoja“, – pasakė Trumpas apie Putiną, lyg apibendrindamas daugelio metų iliuzijas apie galimą kompromisą. Šie žodžiai nuskambėjo tuo metu, kai Ukraina patyrė vieną žiauriausių oro atakų nuo karo pradžios: per vieną naktį šalis buvo atakuota 728 dronais bei 13 sparnuotųjų ir balistinių raketų. Didžiausią smūgį patyrė vakarinis Lutskas – vos 90 km nuo Lenkijos sienos, per kurį keliauja NATO parama. Atakos taip pat niokojo Lvivo ir Rivnės miestus, o Kijevas po naktinės bombardavimo bangos gedėjo žuvusiųjų.
Tą pačią savaitę Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio administracija paskelbė, kad per birželį žuvo daugiausia civilių per pastaruosius trejus metus – 232 žmonės, dar daugiau nei 1300 buvo sužeista. Zelenskis paragino partnerius nedelsti ir investuoti į ginkluotės gamybą bei technologijų plėtrą.
Patriot – signalas ne tik Ukrainai
Šio karo fone Donaldas Trumpas netikėtai perėjo prie aktyvesnio paramos kurso. Iki šiol jis daugiausia kalbėjo apie „gynybines sistemas“, tačiau dabar pažadėjo „įvairią labai sudėtingą ginkluotę“. Nors tikslus jos kiekis ar paskirtis dar neatskleista, paminėtos „Patriot“ sistemos, kurios gali kardinaliai pakeisti Ukrainos galimybes gintis nuo oro smūgių.
Įdomu tai, kad prezidentas pabrėžė – „jie viską apmokės 100 procentų“, tačiau nepatikslino, kas tie „jie“: ar Ukraina, ar NATO, ar Europos Sąjunga. Vis dėlto, pats signalas – akivaizdus: net ir Amerikos vidaus politikoje dažnai izoliuotas Trumpas, dabar įžvelgia, kad Kremlius nebesilaiko net žodinių susitarimų.
Diplomatijos posūkiai: nuo apkabinimo Kijeve iki pokalbių Ovaliajame kabinete
Tuo pačiu metu JAV specialusis pasiuntinys Ukrainai generolas Keithas Kelloggas atvyko į Kijevą. Jis buvo pasitiktas Zelenskio administracijos vadovo Andrijaus Jermako su pasveikinimu ir nuoširdžiu apkabinimu. Tai ne tik simbolinis gestas, bet ir ženklas, kad Trumpo komanda siekia atkurti tiesioginį dialogą su Ukraina.
Šiandien taip pat numatytas susitikimas Vašingtone tarp Trumpo ir naujojo NATO generalinio sekretoriaus Marko Rutte. Nors žiniasklaida nebus įleista, akivaizdu, kad aptariami klausimai susiję su sankcijų Rusijai plėtra ir gynybinės paramos koordinavimu.
Šešėlyje – Zaporižios branduolinės rizikos grėsmė
Tuo metu situacija pietryčiuose lieka įtempta. Ukrainos bepiločiai atakavo treniruočių centrą prie Zaporižios atominės elektrinės, kontroliuojamos Rusijos pajėgų. Nors, pasak prorusiškos administracijos, „kritinių pažeidimų neužfiksuota“, Tarptautinė atominės energijos agentūra (TATENA) tą patį savaitgalį pranešė girdėjusi šimtus šūvių aplink objektą. Tai dar vienas ženklas, kad pavojus branduoliniam saugumui vis dar neišnykęs – o gal net didėja.
Ar nauja Trumpo kryptis bus ilgalaikė?
Trumpo tonas pasikeitė. Jo pareiškimai tapo aiškesni, ryžtingesni ir atviresni kritikai Putino atžvilgiu. Vis dėlto, ar tai tik laikinas emocinis protrūkis, ar iš tikrųjų pradedama nauja JAV užsienio politikos fazė – parodys artimiausios savaitės. Viena aišku: kai net didžiausi Putino gerbėjai ima abejoti jo žodžiais, o Vakarai siunčia vis daugiau ginklų, karo eiga gali iš esmės pakrypti nauja kryptimi.