Ukrainos vidaus saugumo frontas šiuo metu intensyvus ne tik dėl karo veiksmų – liepos 21-ąją šalį sukrėtė plataus masto operacija, kuria siekiama neutralizuoti galimą Rusijos įtaką Nacionaliniam antikorupcijos biurui (NABU). Operaciją vykdo Ukrainos saugumo tarnyba (SBU) ir Generalinė prokuratūra. Pasak įvairių šaltinių, įskaitant „Ukrainska Pravda“ bei visuomeninį transliuotoją „Suspilne“, šalyje atliekama apie 80 kratų skirtinguose regionuose.
Aukšto lygio įtarimai ir sukrėtimas teisėsaugos viduje
Informacijos šaltiniai iš SBU ir NABU skelbia apie rimtus įtarimus, kurie meta šešėlį ant kovos su korupcija simboliu tapusios institucijos. Kai kurie NABU darbuotojai įtariami valstybės išdavyste, neteisėtais verslo ryšiais su Rusijos Federacija, korupciniais veiksmais oligarchų naudai bei kitais sunkiais nusikaltimais.
NABU (Nacionalinis antikorupcijos biuras) – tai Ukrainos specialioji teisėsaugos institucija, įsteigta kovai su aukšto lygio korupcija. Ji atsakinga už tyrimus prieš įtakingus pareigūnus, politikus, teisėjus bei verslo struktūras, kai kyla įtarimų dėl piktnaudžiavimo tarnyba ar korupcinių susitarimų. Tai viena iš svarbiausių Ukrainos pastangų įgyvendinti teisinę valstybę ir užtikrinti skaidrumą viešajame sektoriuje.
Tuo tarpu SBU (Ukrainos saugumo tarnyba) – tai pagrindinė šalies kontržvalgybos ir vidaus saugumo institucija, atsakinga už kovą su terorizmu, šnipinėjimu, valstybės išdavyste ir kitomis grėsmėmis nacionaliniam saugumui. Ši tarnyba taip pat aktyviai veikia informacinio karo ir hibridinių grėsmių srityje, ypač nuo plataus masto Rusijos invazijos 2022 m.
Ypatingai nerimą kelia įtarimai vienam iš NABU detektyvų, kuris, anot tyrėjų, galėjo perduoti slaptą informaciją Rusijai per asmenis, susijusius su buvusio prezidento Viktoro Janukovyčiaus aplinka. Tai atgaivina senas traumas: Janukovyčiaus laikai daugeliui ukrainiečių siejasi su sistemine korupcija, prorusiška politika ir šalies politiniu nuosmukiu, pasibaigusiu revoliucija.
Kitas detektyvas, kaip teigiama, galimai vedė neteisėtą prekybą su Rusija – šis asmuo jau yra sulaikytas. Detalesnė informacija apie sulaikymą ir įtarimus dar tikslinama.
Teisinis skandalas: tyrimai – be teismo sankcijų?
NABU savo oficialiame „Facebook“ pranešime patvirtino, kad liepos 21 dieną jos darbuotojai buvo tiriami be teismo sankcijų – apie tai išplatino žinutę po to, kai operacija jau vyko. Biuras nurodė, kad „šiuo metu tiriamos visos aplinkybės“, o išsamesnės detalės bus pateiktos vėliau. Šis pareiškimas kelia teisinių ir reputacinių klausimų – ar buvo pažeistas procesinis teisingumas, ar tyrėjų veiksmai pagrįsti įrodymais, ar tai politinė akcija, susijusi su vidiniais konfliktais?
Įtampa tarp institucijų – ypač tarp SBU ir NABU – jau anksčiau kėlė susirūpinimą tiek Ukrainoje, tiek tarptautinėje bendruomenėje. Abi tarnybos yra strategiškai svarbios kovoje su korupcija ir išorine grėsme, tačiau tarpusavio įtarimai ar kova dėl įtakos gali kelti pavojų institucijų patikimumui.

Platesnis kontekstas: karas ir informacinė erdvė
Ši operacija vyksta Rusijos agresijos akivaizdoje, kai bet koks informacijos nutekėjimas, ypač iš valstybinių institucijų, gali būti gyvybiškai pavojingas. Rusijos bandymai daryti įtaką Ukrainos politiniams ir teisėsaugos procesams tęsiasi jau daug metų. Tačiau tai, kad galima įtaka įsišaknijusi net antikorupcinėje institucijoje, yra ženklas, kad hibridinis karas vyksta ne tik fronte, bet ir kabinetuose.
Kartu tai siunčia žinutę ir Ukrainos partneriams Vakaruose: šalis rimtai žiūri į vidinių grėsmių neutralizavimą, net jei tai susiję su jautriausiomis struktūromis. Kita vertus, bet koks skaidrumo trūkumas ar procesinių normų nepaisymas gali kelti abejonių dėl teisėtumo ir paskatinti spekuliacijas.
Kas toliau?
Šiuo metu tiek žiniasklaida, tiek visuomenė laukia daugiau faktų. „Ukrainska Pravda“ praneša, kad bando gauti patvirtinimus bei papildomą informaciją iš SBU ir NABU. Svarbu, kad tyrimas būtų skaidrus, pagrįstas įrodymais, o ne vidiniais politiniais žaidimais. Tik taip galima išlaikyti pasitikėjimą institucijomis, kurioms patikėta svarbiausia misija – apginti valstybę ne tik nuo išorinio, bet ir vidinio priešo.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.