Elektroninės cigaretės – modernus rūkymo pakaitalas, kuris įsitvirtino tarp jaunimo įpročių lyg madingas aksesuaras. Tačiau už blizgančio korpuso ir saldžių garų slypi rimti pavojai sveikatai ir visuomenei. Vidaus reikalų ministras Vladislavas Kondratovičius palaiko siūlymą uždrausti vienkartines elektronines cigaretes Lietuvoje. Pasak jo, nors tai būtų nepopuliarus sprendimas, jis yra būtinas kovoje su priklausomybėmis ir psichotropinių medžiagų vartojimu tarp nepilnamečių.
Ministras pabrėžė, kad legalios medžiagos, tokios kaip elektroninės cigaretės, pakeitus jų sudėtį ar formą, gali tapti ne mažiau pavojingos nei nelegalūs kvaišalai. „Vienoje vienkartinėje cigaretėje gali būti tiek nikotino, kiek jo būtų 300 tradicinių cigarečių. Tai – milžiniška dozė, galinti sukelti apsinuodijimą ar ilgalaikį sveikatos pažeidimą“, – sakė V. Kondratovičius, primindamas apie neseniai įvykusią nepilnamečio mirtį Kauno klinikose, kuriai galimai įtakos turėjo psichotropinių medžiagų vartojimas.
Vienkartinės elektroninės cigaretės – patrauklios, bet pavojingos
Elektroninės cigaretės – ypač vienkartinės – tapo patraukliu pasirinkimu jauniems žmonėms dėl saldžių, vaisinių skonių, spalvingų pakuočių ir paprasto naudojimo. Tačiau būtent šis prieinamumas kelia didžiausią grėsmę: jos lengvai pasiekiamos nepilnamečiams, o vartojimas dažnai prasideda dar mokyklos suole. Pasak Seimo Priklausomybių prevencijos komisijos pirmininko Sauliaus Čaplinsko, būtina nustatyti aiškų šių gaminių apibrėžimą ir uždrausti jų platinimą, nepriklausomai nuo to, ar cigaretė turi įkraunamą bateriją, ar yra papildoma.
Rizikos sveikatai – kur kas rimtesnės nei atrodo
Nors reklamuojamos kaip „sveikesnė alternatyva“, elektroninės cigaretės kelia rimtą pavojų plaučiams, širdžiai ir nervų sistemai. Tyrimai rodo, kad kaitinant nikotino skysčius išsiskiria toksiškos medžiagos – formaldehidas, acetaldehidas, acroleinas. Jauniems žmonėms tai ypač pavojinga, nes jų organizmas dar vystosi, o nikotinas gali paveikti smegenų veiklą, atmintį, koncentraciją.
Pavojingiausia tai, kad dalis jaunimo vartoja ne tik nikotino turinčias cigaretes – pasitaiko atvejų, kai elektroninių cigarečių viduje yra neaiškios kilmės psichoaktyvių medžiagų ar narkotikų. Šios medžiagos gali sukelti ūmų apsinuodijimą, traukulius, sąmonės praradimą ir net mirtį. Šalies ligoninės jau fiksuoja tokius atvejus, o medikai kalba apie „tylią epidemiją“, kurios mastas vis dar slepiasi už spalvingų pakuočių.

Išmanieji kvaišalai – kaip sustabdyti jų plitimą?
Vidaus reikalų ministerijai pavesta parengti prevencines priemones ir rekomendacijas valstybės institucijoms, kaip stabdyti narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimą tarp nepilnamečių. Tarp jų – ir siūlymas riboti arba visiškai uždrausti vienkartinių elektroninių cigarečių prekybą. Tokios priemonės būtų vienas iš žingsnių stabdant neteisėtą sintetinių narkotikų gamybą, jų platinimą internetu bei siuntimą per kurjerių tarnybas.
Skaitmeninė erdvė taip pat tampa pagrindiniu keliu nelegalioms medžiagoms pasiekti vartotoją. Ministerija ragina stiprinti teisėsaugos galias tiriant šias bylas, plėsti edukaciją ir pasitelkti visuomenės informavimo kampanijas, ypač mokyklose ir jaunimo centruose.
Draudimas – prevencijos, o ne bausmės priemonė
V. Kondratovičius pabrėžia, kad siūlomas draudimas nėra tikslas bausti, o siekis apsaugoti jaunimą nuo žalingų įpročių. „Tai būtų žingsnis prevencijos link, kuris duotų apčiuopiamų rezultatų“, – tvirtina jis. Nors kai kam tai gali pasirodyti perteklinis ribojimas, patirtis rodo, kad panašios priemonės, taikytos kitose šalyse, davė teigiamą efektą – sumažėjo nepilnamečių rūkymo mastas ir su tuo susijusios sveikatos problemos.
Prevencijos srityje būtinas ir tėvų, pedagogų bei sveikatos specialistų bendradarbiavimas. Elektroninių cigarečių žalą būtina aptarti ne tik Seimo salėse, bet ir namuose, klasėse, viešose diskusijose.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.