Nepaisant buvusių JAV prezidento Donaldo Trumpo pareiškimų, kad JAV smūgiai Iranui „visiškai sunaikino“ Teherano branduolinę programą, Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) vadovas Rafaelis Grossi įspėja – Iranas gali atnaujinti urano sodrinimą vos per kelis mėnesius. Tokios pastabos smarkiai prieštarauja viešai deklaruotam Trumpo įsitikinimui, kad Iranas buvo atitolintas nuo branduolinio ginklo kūrimo „dešimtmečiams“.
Tik dalinis poveikis branduolinei infrastruktūrai
Remiantis CNN ir Pentagono Gynybos žvalgybos agentūros (DIA) pirminiais vertinimais, JAV smūgiai į tris pagrindinius Irano branduolinius objektus, įvykdyti per 12 dienų trukusį karinį konfliktą tarp Irano ir Izraelio, nesunaikino pagrindinių branduolinės programos komponentų. Grossi CBS laidoje „Face the Nation“ patvirtino, kad „padaryta žala yra rimta, bet ne visiška“.
Pasak Grossi, Iranas išlaikė pramoninį ir technologinį pajėgumą, kuris leistų šaliai „per kelis mėnesius“ atkurti centrifugų veikimą ir pradėti sodrinti uraną.
Teheranas atsisako atsakomybės ir stiprina nepriklausomybę
Irano ambasadorius prie Jungtinių Tautų Amir-Saeid Iravani pabrėžė, kad šalies urano sodrinimas „niekada nesustos“, nes Iranas turi „prigimtinę teisę“ taikiam branduoliniam vystymui. Tuo pačiu metu Irano parlamentas priėmė įstatymą, stabdantį bendradarbiavimą su TATENA, o šalies užsienio reikalų ministras Abbasas Araghchi pareiškė, kad Iranas gali peržiūrėti savo narystę Branduolinio ginklo neplatinimo sutartyje (NPT).
Neatsakyti klausimai dėl urano pėdsakų
Grossi taip pat išreiškė susirūpinimą, kad Iranas jau kelerius metus vengia paaiškinti, kodėl TATENA inspektoriai rado sodrinto urano pėdsakų nepažymėtose vietose. „Mes tiesiog negauname įtikinamų atsakymų“, – sakė jis.
Nors iki smūgių agentūra turėjo „puikų matomumą“ dėl deklaruotų centrifugų ir sodrinto urano kiekio, kai kurios veiklos sritys liko neatskleistos. Tai kelia susirūpinimą dėl galimos paslėptos veiklos.
Ar Iranas buvo pasirengęs smūgiams?
Pentagono duomenimis, yra tikimybė, kad Iranas galėjo perkelti dalį sodrinto urano dar prieš JAV smūgius, tačiau Trumpas viešai neigė tokią galimybę. Tuo tarpu „The Washington Post“ skelbė apie perimtus Irano pareigūnų pranešimus, kuriuose teigiama, kad smūgiai buvo mažiau žalingi nei tikėtasi.
Prieštaringi vertinimai JAV viduje
JAV kariuomenės pareigūnai tvirtina, kad Iranas neturi efektyvios oro gynybos, todėl „teiginiai, jog jis gali lengvai atkurti branduolinių ginklų programą – absurdiški“. Nepaisant to, Respublikonų kongresmenai privačiuose posėdžiuose pripažino, kad nebuvo tikslo sunaikinti visą branduolinę medžiagą, o tik sustabdyti potencialų branduolinio ginklo kūrimą.
Grossi teigia, kad būtina vėl užtikrinti TATENA prieigą prie Irano branduolinių objektų. Agentūra nori atnaujinti stebėseną ir išsiaiškinti, kokia veikla vykdoma po smūgių.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.