Lietuvos padangėje šiąnakt galime išvysti itin retą ir įspūdingą gamtos reiškinį – sidabrinius debesis. Tai vienas paslaptingiausių atmosferos reginių, pasirodantis tik šiltuoju metų laiku ir tik tam tikromis sąlygomis. Šiandien naktį sinoptikai ir astronomijos entuziastai ragina nežiopsoti – prognozės palankios šiam reiškiniui stebėti.
Kas yra sidabriniai debesys?
Sidabriniai debesys – tai aukštutinėje atmosferos dalyje, mezosferoje (apie 80–85 km aukštyje) susiformuojantys labai ploni, bet ryškiai švytintys debesys. Jie matomi tik po saulėlydžio arba prieš saulėtekį, kai saulė yra žemiau horizonto, bet dar apšviečia šiuos aukštus sluoksnius. Tokiu metu dangaus fone debesys tviska melsvai sidabriniu atspalviu, kartais įgauna bangų ar plunksnų formas.
Šie debesys susidaro iš ledo kristalų, susikaupiančių aplink dulkes – tai gali būti meteoritinės kilmės dalelės, vulkaniniai pelenai ar net žmogaus veiklos pėdsakai. Tam, kad jie taptų matomi, reikalinga itin žema temperatūra (apie –120 °C) ir švarus, sausas oras – todėl šis reiškinys toks retas ir stebimas tik birželio–liepos mėnesiais.
Kada ir kur dairytis šiąnakt?
Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, šiąnakt sąlygos sidabriniams debesims stebėti bus palankios – danguje prognozuojama nedidelis debesuotumas, o regėjimo sąlygos daugelyje šalies regionų bus tinkamos. Geriausias metas stebėti – tarp 23:00 ir 03:00 val., kai dangus tamsus, bet šiaurės kryptimi dar šviesus nuo nutolusios saulės.
Rekomenduojama dairytis į šiaurės arba šiaurės vakarų horizontą, kuo toliau nuo miestų šviesų. Atviro lauko vietovės, pakrantės arba kalvos suteikia geresnes galimybes išvysti šį trapų reginį. Jei debesys pasirodys, jie bus švytintys, tarsi būtų apšviesti iš vidaus, kartais judantys bangų pavidalu.
Kodėl šis reiškinys toks ypatingas?
Sidabriniai debesys – tai ne tik vizualiai įspūdingas reginys, bet ir retas mokslinis reiškinys. Juos galima laikyti aukščiausiai Žemėje stebimais debesimis, o jų atsiradimas siejamas su sudėtingais procesais atmosferos viršutiniuose sluoksniuose. Mokslininkai vis dar tiria jų ryšį su klimato kaita, atmosferos pokyčiais ir net kosminiu dulkėtumu.
Be to, šie debesys primena mums apie trapią pusiausvyrą tarp kosmoso ir Žemės – matomi tik išskirtinėmis sąlygomis, jie tampa savotišku vasaros dangaus stebuklu, kurio reikia kantriai laukti ir stebėti atidžiai.
Kada dar galima tikėtis?
Sidabrinių debesų sezonas tęsiasi nuo birželio vidurio iki liepos pabaigos. Tačiau tik kelios naktys būna tinkamos jų stebėjimui – būtina giedra, šviesi šiaurės dangaus juosta ir maža šviesos tarša. Kartais šis reiškinys gali kartotis kelias naktis iš eilės, jei atmosferos sąlygos išlieka palankios.
Todėl, jei šiąnakt jų nepavyktų pamatyti – nenusivilkite. Stebėkite orų prognozes ir astronominių bendruomenių pranešimus, nes kitas šansas gali pasirodyti netikėtai.
Nuotraukos asociatyvinės © Unsplash.