Vis daugiau žmonių ieško alternatyvų cukrui, stengdamiesi sumažinti pridėtinio cukraus kiekį mityboje. Tarp populiariausių natūralių saldiklių iškyla du favoritai – stevija ir agavų sirupas. Abu pristatomi kaip sveikesni pasirinkimai, tačiau jų poveikis organizmui labai skiriasi. Kuris iš jų vertas vietos jūsų virtuvėje?
Stevija – saldumas be kalorijų
Stevija išgaunama iš Pietų Amerikoje augančio augalo lapų. Ji net iki 300 kartų saldesnė už cukrų, tačiau beveik neturi kalorijų. Šis saldiklis ypač vertinamas tarp žmonių, sergančių diabetu ar siekiančių numesti svorio. Saldumą suteikia junginiai steviozidas ir rebaudiozidas A, kurių organizmas nesuvirškina, todėl stevija beveik neveikia cukraus kiekio kraujyje.
Pasaulio sveikatos organizacija ir JAV Maisto ir vaistų administracija pripažįsta steviją saugia vartoti. Ji jau seniai naudojama įvairiuose maisto produktuose Europoje ir Japonijoje.
Tačiau skonio prasme nuomonės išsiskiria – kai kuriems žmonėms stevija palieka kartoką ar anyžių primenantį poskonį. Atsižvelgdami į tai, gamintojai ėmėsi tobulinti ekstraktus ir derinti steviją su kitais saldikliais, kad skonis būtų švelnesnis.
Agavų sirupas – natūralus, bet ne nekaltas
Agavų sirupas spaudžiamas iš agavos augalo, kuris dar žinomas kaip tekilos žaliava. Sirupas apie 1,5 karto saldesnis už cukrų ir pasižymi švelniu, neutraliu skoniu – puikiai tinka kavai, kepiniams ar jogurtui. Dėl žemesnio glikeminio indekso agavų sirupas ne taip greitai kelia cukraus lygį kraujyje, kaip įprastas cukrus.
Tačiau pagrindinis saldumo šaltinis – fruktozė. Nors anksčiau ji buvo giriama dėl menkesnio poveikio gliukozės lygiui, naujesni tyrimai rodo kitokį vaizdą: dideli fruktozės kiekiai gali apsunkinti kepenų veiklą, didinti trigliceridų kiekį kraujyje, skatinti atsparumą insulinui, kepenų suriebėjimą ir net nutukimą.
Kai kuriuose agavų sirupo produktuose fruktozės kiekis siekia net 80–90 %. Todėl nors šis saldiklis laikomas „natūraliu“, tai anaiptol nereiškia, kad jis visiškai nekenksmingas.

Kaip šie saldikliai veikia medžiagų apykaitą?
Stevija turi aiškų pranašumą – jos junginiai neperdirbami kepenyse ir nedaro įtakos metabolinei sveikatai. Tai itin svarbu sergantiesiems diabetu ar turintiems metabolinio sindromo riziką. Visgi, kai kurie tyrimai rodo, kad didelės stevijos dozės gali paveikti žarnyno mikrobiotą – nors ši sritis dar aktyviai tiriama.
Tuo tarpu agavų sirupas, nors ir vadinamas natūraliu, dažnai stipriai perdirbamas ir kupinas fruktozės. Tai reiškia, kad šis „švelnus saldiklis“ gali turėti rimtų pasekmių sveikatai, jei vartojamas per dažnai.
Ką rinktis – steviją ar agavų sirupą?
Jei jūsų tikslas – stabilus cukraus kiekis kraujyje, svorio kontrolė ar medžiagų apykaitos gerinimas, stevija yra saugesnis ir naudingesnis pasirinkimas. Ji nesukelia gliukozės šuolių ir neapsunkina kepenų.
Tuo tarpu agavų sirupas gali patikti tiems, kurie vertina švelnų skonį ir naudoja saldiklį retai. Tačiau būtina atminti – „natūralus“ nereiškia „nekenksmingas“, todėl svarbu neperžengti saiko ribų.
Galiausiai, tiek stevija, tiek agavų sirupas gali būti jūsų raciono dalis – svarbiausia suprasti jų poveikį ir atsakingai dozuoti. Žinodami, kaip jie veikia organizmą, galite priimti geresnius sprendimus dėl savo sveikatos.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.