„Google“ oficialiai paskelbė, kad nuo 2025 metų rugpjūčio 5 dienos naršyklė „Chrome“ nebepalaikys įrenginių su „Android 8.0“ (Oreo) ir „Android 9.0“ (Pie) operacinėmis sistemomis. Tai reiškia, kad nuo „Chrome 139“ versijos, šiems įrenginiams naršyklės atnaujinimai bus nutraukti. Paskutinė versija, kurią dar bus galima naudoti – „Chrome 138“.
Saugumo ir veikimo problemos – tik laiko klausimas
Nors senesnė „Chrome“ versija vis dar veiks įrenginiuose su „Android 8“ ar „9“, ji nebegaus jokių saugumo pataisymų, naujų funkcijų ar našumo patobulinimų. Dėl to vartotojai ilgainiui gali susidurti su nestabiliu naršymu ar nesuderinamumu su naujesnėmis interneto svetainėmis.
„Google“ sprendimas atspindi vis dažnesnę technologijų sektoriaus praktiką – atsisakyti senų platformų palaikymo, kad būtų galima sutelkti dėmesį į modernesnes ir saugesnes sistemas.
Kiek tai palies naudotojų?
Pagal 2025 metų balandžio duomenis:
- „Android 9“ veikia apie 6 % įrenginių.
- „Android 8“ ir 8.1 – dar apie 4 %.
Iš viso tai sudaro maždaug 10 % visų „Android“ telefonų ir planšečių. Nors dauguma vartotojų jau naudoja naujesnes versijas, milijonai senesnių įrenginių vis dar lieka aktyvūs – ypač tose šalyse, kur išmaniųjų telefonų atnaujinimas vyksta lėčiau dėl ekonominių, technologinių ar infrastruktūrinių priežasčių. Tokiose rinkose dažnai naudojami naudoti arba žemos klasės telefonai, kurie nebegali gauti naujausių sistemos atnaujinimų, todėl šis pokytis jiems turės didesnį praktinį poveikį – tiek saugumo, tiek naršymo patirties požiūriu.
Kodėl „Google“ tai daro?
Senesnės sistemos, tokios kaip „Android 8“ (išleista 2017 m.) ir „Android 9“ (2018 m.), nebepatenkina šiuolaikinių saugumo, našumo ir funkcionalumo reikalavimų. Šios versijos nebegali efektyviai palaikyti naujų naršyklės technologijų, įskaitant modernesnius puslapių atvaizdavimo variklius, saugumo protokolus bei privatumo apsaugos sprendimus. Jų palaikymas reikalauja papildomų žmogiškųjų ir techninių resursų, todėl „Google“ nusprendė atsisakyti šių versijų, kad galėtų sutelkusi dėmesį investuoti į spartesnį ir saugesnį „Chrome“ vystymą šiuolaikinėms platformoms.
Naujuoju minimaliu reikalavimu taps „Android 10“, debiutavusi dar 2019 m., kuri pasižymi gerokai pažangesnėmis saugumo funkcijomis, tamsiuoju režimu bei pagerintu privatumo valdymu. Tai taip pat leis kūrėjams paprasčiau optimizuoti naršyklę, nes sumažės skirtingų versijų, kurias reikia palaikyti, skaičius.

Ką turėtų daryti naudotojai?
Jei naudojatės telefonu su „Android 8“ arba „Android 9“, šiuo metu yra itin svarbu įvertinti savo įrenginio ateitį. Nuo 2025 m. rugpjūčio tokie telefonai nebegaus „Chrome“ naršyklės atnaujinimų, todėl reikėtų imtis kelių žingsnių:
Patikrinkite, ar įmanomas operacinės sistemos atnaujinimas
Pirmiausia verta nustatymuose pasitikrinti, ar gamintojas siūlo naujesnę „Android“ versiją. Kai kurie įrenginiai, ypač flagmanai ar vidutinės klasės modeliai, gali palaikyti „Android 10“ ar net naujesnes versijas, tačiau dėl techninių ar gamintojo sprendimų ne visi atnaujinimai siūlomi automatiškai. Jei naujinimas galimas, jį įdiegus galėsite toliau naudotis visomis „Chrome“ funkcijomis ir gauti saugumo pataisas.
Jei atnaujinimas neįmanomas – apsvarstykite naujo telefono įsigijimą
Jeigu jūsų telefonas nebegali būti atnaujintas – tai gali būti ženklas, kad laikas svarstyti apie naujesnio modelio įsigijimą. Nors toks žingsnis reikalauja investicijų, jis atsiperka ilguoju laikotarpiu:
- naujesni telefonai užtikrina didesnį duomenų saugumą,
- veikia greičiau ir sklandžiau,
- bei suteikia galimybę naudotis visomis naujausiomis programėlių funkcijomis, įskaitant „Chrome“ naršyklę.
Be to, nauji įrenginiai dažniausiai turi geresnes baterijas, pažangesnes kameras ir ilgesnį gamintojo palaikymą, kas svarbu, jei planuojate naudotis telefonu keletą metų.
Kodėl tai svarbu?
Naudojantis senomis „Android“ versijomis, kurios nebepalaiko atnaujintų naršyklės technologijų, gali kilti grėsmių saugumui – naršant internete padidėja rizika susidurti su kenkėjiškomis svetainėmis ar duomenų vagystėmis. Be to, laikui bėgant senos „Chrome“ versijos taps vis labiau nesuderinamos su šiuolaikinėmis svetainėmis, dėl ko naršymas gali tapti lėtas, sutrikęs ar net neįmanomas.
Trumpai tariant, pasirūpinę operacinės sistemos naujumu, pasirūpinsite ir savo kasdienio naudojimo patogumu bei saugumu.