Liepos vidurys Ukrainoje pažymėtas vienu intensyviausių Rusijos oro atakų epizodų nuo plataus masto invazijos pradžios. Nuo antradienio vakaro iki trečiadienio ryto Ukrainos oro gynybos sistemoms teko atremti tikrą karo technologijų laviną – 400 bepiločių orlaivių, raketas, jų imitacijas ir elektroninės kovos priemones. Nepaisant tokio masinio puolimo, Ukraina dar kartą įrodė, kad net esant absoliučiai ugnies persvarai, drąsa, technologijos ir ryžtinga gynyba gali padaryti stebuklus.
Oro gynyba, tapusi nacionaliniu skydu
Per vieną naktį Ukrainos oro pajėgos sugebėjo numušti net 198 iš 400 paleistų dronų – tai ne tik techninis, bet ir moralinis laimėjimas. Dar 145 dronų imitacijos buvo neutralizuotos pasitelkiant elektroninės karybos priemones. Tai liudija, kad Ukraina ne tik šaudo atgal, bet ir aktyviai vysto šiuolaikinę, išmanią gynybos infrastruktūrą.
Rusija atakavo iš šešių skirtingų taškų – Šatalovo, Briansko, Kursko, Milerovo, Primorsko-Achtarsko ir Čaudos Kryme. Pagrindiniai smūgių taikiniai buvo strategiškai svarbūs miestai: Kryvyj Rihas, Charkivas ir Vynycia. Tačiau, kaip rodo skaičiai, net masiškai paleisti „Shahed“ dronai (apie 255 vienetai) nepasiekė tikslo taip, kaip planavo Kremlius.
Technologinė ir moralinė parama – Ukrainos stiprybė
Ukraina šio puolimo metu nebuvo vien tik „besiginantis taikinys“. Tai šalis, kuri aktyviai integruoja Vakarų technologijas ir ginkluotę. Oro gynybos sistemų efektyvumas šioje atakoje neatsiejamas nuo iš Vakarų gautos paramos – „Patriot“, „NASAMS“ ir kitos modernios sistemos jau ne vienerius metus veikia Ukrainos teritorijoje. Ši parama ne tik sustabdo fizinius taikinius ore, bet ir siunčia aiškią žinią: Ukraina nėra viena.
Nepaisant įspūdingų oro gynybos rezultatų, kai kurie smūgiai vis tiek pasiekė taikinius. Kryvyj Rihe balistinė „Iskander-M“ raketa ir 28 bepiločiai orlaiviai sunaikino vieną pramonės įmonę, sužeidė 17 metų paauglį, o dalis miesto laikinai liko be elektros. Tuo tarpu Vynycioje naktinė ataka baigėsi aštuoniais sužeistais civiliais, kurie šiuo metu gydomi ligoninėje. Nors skausmingi, šie epizodai neužgesino miesto dvasios – gyvenimas nesustojo, o evakuacijos ir gelbėjimo tarnybos veikė sklandžiai.
Kodėl Ukraina stipresnė už Rusiją?
Rusijos pajėgos išlieka agresyvios, bet jų puolimas vis dažniau primena desperatišką resursų švaistymą. Ukraina, nors ir mažesnė karine prasme, demonstruoja išskirtinį gebėjimą prisitaikyti, analizuoti ir atsinaujinti. Ukrainos kariuomenė mokosi greitai – kiekviena ataka tampa duomenų šaltiniu būsimam atsakui. Be to, visuomenės susitelkimas, savanorių pagalba ir aiškus tikslas – apginti laisvę – daro ją morališkai pranašesnę.
Kremlius gali turėti daugiau raketų, bet Ukraina turi stipresnį tikėjimą. O tai, istorijoje, dažnai nulemia rezultatą.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.