Iranas jau šeštą dieną iš eilės patiria intensyvius Izraelio karinius smūgius. Per pastarąją savaitę eskalavęs konfliktas tarp dviejų šalių įgijo naują geopolitinį matmenį – vis garsiau kalbama apie galimą JAV įsitraukimą į karo veiksmus Irano teritorijoje.
Naktį pasirodė žinios, kad JAV prezidentas Donaldas Trumpas, svarsto galimybę prisijungti prie Izraelio karinės operacijos. Antradienį jis surengė beveik 90 minučių trukmės susitikimą su nacionalinio saugumo komanda. Svarstomas vienas iš labiausiai ginčytinų žingsnių – smūgis į Irano branduolinį objektą Fordo, esantį giliai po žeme.
Fordo objektas – tik JAV bombos taikinys
Fordo branduolinė įranga laikoma itin sunkiai pasiekiama – ji įrengta po kalnu, o ją sunaikinti teoriškai galėtų tik JAV turima 30 000 svarų (apie 13 600 kg) bomba, pritaikyta giluminiams objektams naikinti. Kaip rašo BBC saugumo korespondentas Frankas Gardneris, tokio smūgio pasekmės būtų „geopolitiškai milžiniškos“ ir „visiškai pakeistų konflikto eigą“.
Trumpo patarėjai šiuo klausimu išsiskiria – kai kurie ragina griežtą atsaką Iranui, kiti perspėja apie galimus padarinius visam regionui. Analitikai pabrėžia, kad JAV dalyvavimas smūgiuose Iranui sukeltų tarptautinę reakciją ir galimą konfliktų išplitimą už Artimųjų Rytų ribų.
Bombardavimai tęsiasi – Iranas paleido hipergarsinę raketą
Iranas toliau atsako savo smūgiais. Naujausiais duomenimis, per naktį Teheranas paleido Fattah-1 hipergarsinę raketą į Tel Avivą. Tai viena iš pažangiausių Irano ginkluotės sistemų, kurios greitis ir manevringumas apsunkina perėmimą. Šis žingsnis rodo, kad Iranas nesitraukia ir yra pasirengęs ilgalaikiam susidūrimui.
Tuo pat metu bent 30 JAV karinių kuro lėktuvų, skirtų naikintuvų ir bombonešių papildymui ore, jau perkeltos į Europą. Tai gali būti ženklas, kad JAV ruošiasi platesnei operacijai arba nori būti pasirengusi reaguoti bet kokiu atveju.
Izraelis pradėjo gyventojų repatriaciją
Kol vyksta kariniai veiksmai, Izraelis imasi priemonių sugrąžinti savo piliečius į šalį. Šį rytą Ben Guriono oro uoste nusileido pirmasis lėktuvas, pargabenęs Izraelio gyventojus iš Larnakos, Kipro. Operacija pavadinta „Saugus grįžimas“, ir, pasak šalies transporto ministrės Miri Regev, tikslas – „pargabenti visus izraeliečius“. El Al oro linijos vykdo specialius reisus iš kelių Europos miestų, o šalies oro uostų tarnybos dirba sustiprintu režimu.
Tuo pačiu metu kitos šalys taip pat evakuoja savo piliečius. Pranešama, kad Lenkija sėkmingai evakavo pirmuosius 160 savo piliečių iš Izraelio. Be to, Prancūzija, Vokietija ir Kanada organizuoja papildomus skrydžius, skirtus išvežti šimtus savo piliečių, įskaitant turistus, diplomatus ir humanitarinių organizacijų darbuotojus. Europos Sąjungos diplomatiniai kanalai deda visas pastangas, kad užtikrintų sklandžią evakuaciją esant pavojui oro erdvėje ir netikėtiems išpuoliams regione.